Note
Tick
loading gif

Duş Teknesi Temizliği Nasıl Yapılır?

İnsan sağlığını etkileyen en önemli etkenlerden biri temizlik ve hijyendir. Ülkemizde ve dünyada meydana gelen hastalıkların pek çoğunun sebebi temizliğe ve hijyene dikkat edilmemesi olarak gösterilmektedir. Özellikle bu dönemde yaşadığımız ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalığın yayılma sebeplerinden biri de temizliğe ve hijyene dikkat etmemektir. Bu nedenle sağlığımızı korumak için ev temizliğinden vücut temizliğine, çevre temizliğinden ev temizliğine kadar tüm alanların temiz olması gerekir. Ev içerisinde temiz tutulması gereken yerlerin başında ise hiç şüphesiz banyo ve tuvaletler gelir.  Çünkü evin içerisinde en çok mikropların barındığı alanlar bu alanlardır.

Gün boyunca çalışmanın verdiği yorgunluk, günlük hayat koşuşturmacasının sıkıntısı ve stres gibi pek çok nedene bağlı olarak kendimizi yorgun ve halsiz hissedebiliriz. Bu yorgunluğun atılmasındaki en etkili çözüm ise ferah bir duş alıp rahatlamaktır. Aile bireylerinin her gün veya sık sık duş almasından ve bu alanı çok fazla kullanmasından dolayı mikrop birikmesi oldukça doğaldır. Bununla birlikte banyoların havadar olmaması ve yoğun sıcak su kullanımından dolayı nemli olması gibi nedenlerden dolayı da banyoda bulunan duş teknesi, duşakabin veya küvet gibi duş ürünlerinde kirlenmeler, sararmalar ve kireçlenmeler meydana getirebiliyor. Bu da insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Peki, insan sağlığını tehlikeye düşüren bu mikrop ve kirlerden banyomuzda bulunan duş teknemizi nasıl temizleriz ve temizlik açısından pratik çözümler nelerdir şimdi bunların detaylarına bakalım.

Duş teknesi temizliğine geçmeden önce şunu belirtmeliyiz ki, lekeli ve kirlenmiş duş teknelerinizi Yapı Dükkanım temizlik önerileri ile pırıl pırıl bir hale getirebilir ve banyonuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Duş teknesi temizliği için pek çok pratik çözüm vardır. Ancak bu çözümleri uygularken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. bunlardan biri banyo temizliğinde kullanılacak temizlik ürünlerinin birbirine karıştırılmaması gerekir. Çünkü içeriğini tam olarak bilemediğimiz ürünlerin karıştırılması sırasında zehirli gazlar açığa çıkabilir. Bu da zehirlenmelere ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu hususa özellikle dikkat edilmesi gerekir.  Bu hususu belirttikten sonra temizlik aşamasına geçebiliriz.

Duş teknesi temizliği; yüzey temizleyici, kireç çözücü, çamaşır suyu ve cif gibi kimyasallarla yapılabileceği gibi doğal ürünlerle de yapılabilir. Ancak bunlar içerisinde en kesin ve en etkin çözümü çamaşır suyu gibi kimyasallar sunar. Çamaşır suyu, kirlenmiş veya sararmış olan duş teknesi üzerine dökülür ve yüzeye iyice yayılır. Bir süre bekledikten sonra fırça yordamıyla iyice fırçalanarak bol su ile durulanır. Duş başlıkları, armatür ve benzeri yüzeylerin temizliğinde de çamaşır suyu rahatlıkla kullanılabilir.

Duş tekneleri sararma dışında kireçlenmişse ve çamaşır suyu ile çıkmıyorsa bunun için de kireç çözücü spreyler etkili bir çözüm sunacaktır. Kireçlenmiş alanlara sprey yöntemi ile kireç çözücü sıkılır veya direk olarak kireç çözücü dökülür. Kireçlerin çözülmesi için bir süre beklenir ve yine fırça yardımıyla bolca fırçalanarak durulanır.

Tüm bunlara rağmen duş teknesi kenarlarında biriken ve çıkmayan küf lekeleri varsa yarım su bardağı limon tuzu ile 2 su bardağı içme suyu karıştırılarak bu küflü alanlara dökülür ve bir bez yordamıyla silinerek bol suyla durulanır.  Bu uygulamalar temizlik için kesin çözüm sağlar. Bir de doğal ürünlerle yapılan temizlikler vardır ve bunun için de bazı karışımlar hazırlanır.

Karşımı hazırlamak için öncelikle bir sprey şişe gereklidir. Hazır haldeki şişenin içerisine 1 yemek kaşığı limontuzu, yarım paket karbonat ve 2 su bardağı beyaz sirke eklenerek iyice çalkalanır ve kirlenen yüzeye sıkılır. Bir süre bekledikten sonra bir sünger ya da fırça yardımıyla silinerek bol su ile durulanır. Siz de banyolarınızı bu şekilde tertemiz hale getirmek isterseniz yapıdükkanım.com’un çözüm önerileriniz takip edebilirsiniz.

 


Güncelleme TarihiOluşturulma Tarihi: 23.04.2021
Güncelleme Tarihi: 01.01.1970
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
WhatsApp Destek Hattı
Kargo Takip Facebook Whatsapp footer