Note
Tick
loading gif

Duş Teknesinin Küvetten Farkı Nedir?

Gün boyu çalışıp yorulan, saatlerce spor yapıp terleyen veya kendini halsiz hisseden herkes, duş alarak bu yorgunluktan, halsizlikten ve ter kokularından kurtulmak ister. Bunu yapabileceği en ideal yer ise evlerin en özel ve vazgeçilmez alanları olan banyolardır. Bu nedenle banyoların temiz, hijyenik ve düzenli olması gerekir. Bunu sağlamanın yolu da iyi bir dekorasyondan geçer.

Banyo dekorasyonu deyinde duş ürünleri akla gelmektedir. Günümüzde en çok kullanılan duş ürünleri ise duş teknesi, küvet,duşakabin ve jakuzi gibi ürünlerdir. Her birinin farklı bir özelliği ve sunduğu ayrıcalıklar vardır. Duş ürünlerinden hangisi kullanılırsa kullanılsın hepsinin temel amacı, duş alma kısmını banyodan ayırıp suyun etrafa yayılmasını engellemek ve bu sayede banyonun gün boyu kuru ve temiz kalmasını sağlamaktır. Duş ürünleri aynı zamanda yukarıda da belirttiğimiz gibi günün yorgunluğundan, ter kokularından veya halsizlikten kurtulmak için konforlu ve rahat duş alma alanı oluşturmaya yarayan işlevi yüksek ürünlerdir.

Duş ürünlerinden bahsederken şunu da belirtmek gerekir ki, bu ürünler sadece suyun etrafa sıçramasını önleyen ve konforlu bir duş alma alanı oluşturan ürünler değil aynı zamanda dar ve küçük banyoları en verimli şekilde kullanmak için de tercih edilen ürünlerdir.

Günümüz konutlarında en çok tercih edilen duş ürünlerin başında duş tekneleri ve küvetler gelmektedir. Küvetler daha çok eski yapılı konutlarda kullanılırken, duş tekneleri yeni yapılan konutlarda ve ticari amaçlı olarak kullanılan konaklama ve otel gibi iş yerlerinde kullanılmaktadır. Her iki ürünün de birbirinden birçok farkı ve tercih sebebi vardır. Bunları aşağıda detaylıca açıklayacağız. Ancak siz banyolarınızda hangi ürünü kullanırsanız kullanın Yapı Dükkanım duş ürünlerini görmeden tercihte bulunmayın.

Halihazırda banyolarında duş teknesi, küvet ve duşakabin kullanan veya herhangi birini kullanmayıp yeni kullanmaya başlayacak olan birçok vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri duş teknesinin küvetten farkının ne olduğu ve duş teknesinin küvete göre kullanışlı olup olmadığı sorusudur. Eğer ikisi arasındaki farkı bilmiyorsanız bu yazımızı dikkatlice okuyup tercihinizi ona göre yapmalısınız.

İlk olarak şekillerine bakacak olursak, duş teknesi kullanıcısına düz ve alçak zemin sunarken; küvet de derin ve yüksek bir alan sunar. Duş teknesinin yüksekliği üç aşağı beş yukarı ortalama 5 cm ve iç derinliği 2 – 3 cm iken; küvetin yüksekliği büyüklüklerine göre değişmekle birlikte ortalama 30 - 40 cm civarındadır ve iç derinliği de yine 30 – 40 cm arasında değişmektedir. Tabi ki iki ürün arasındaki farklar sadece bununla da sınırlı değil.

Duş tekneleri, banyosunda duşakabin kullanacak kadar alanı olmayan ve küvet de kullanmak istemeyen vatandaşlar tarafından tercih edilirken, duş tekneleri banyosu geniş ve suyun ferahlatıcı etkisinden maksimum yararlanmak isteyen vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir. Duş tekneleri, derin bir iç yapıya sahip olmayıp suyu biriktirmeden anında tahliye ederken, küvetler derin bir iç yapıya sahip olup içi suyla doldurulabilir. Su banyosu yapmak isteyen bireyler için oldukça kullanışlıdır.

Duş tekneleri şekil olarak kare, dikdörtgen ve oval gibi farklı modellerde görülürken; çeşit olarak Monoblok duş teknesi, Düz duş teknesi ve Flat duş teknesi olarak karşımıza çıkar.

Küvetlerde kendi içerisinde kare, oval ve dikdörtgen gibi geometrik şekillerde görülebilirken içleri derin ve işlevleri yüksektir. İçini suyla doldurup suyun rahatlatıcı etkisinden yararlanmak ve banyoda uzun süre vakit geçirmek isteyenle için ideal bir duş ürünüdür.

Duş teknesi veya küvet seçimleri kişisel tercihler arasında yer alırken bazı durumlarda da zorunluluktan dolayı farklı tercih yapılabiliyor. Örneğin, evinde yaşlı, özürlü ve bebek bulunan aileler kolay kullanımdan dolayı daha çok duş teknesini tercih etmek zorunda kalabiliyorlar.

Duş tekneleri, daha çok yeni ve modern yapılarda kullanılırken, küvetler klasik ve eski yapılarda tercih edilir. Son olarak şunu da belirtmek gerekirse duşakabin fiyatları küvetlere göre daha pahalıdır diyebiliriz.

Banyo tasarımlarınıza şıklık katacak en kaliteli ve en gösterişli duş teknesi veya küvet modellerini yapıdükkanım.comüzerinden seçebilir ve siparişinizi anında verebilirsiniz.

Güncelleme TarihiOluşturulma Tarihi: 23.04.2021
Güncelleme Tarihi: 01.01.1970
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
WhatsApp Destek Hattı
Kargo Takip Facebook Whatsapp footer