Note
Tick
loading gif

Duşakabin Arızaları Ve Çözüm Önerileri Nelerdir?

Banyoların vazgeçilmez bir parçası olan duşakabinler, hem banyoları faklı tasarımlarla ilgi çekici hale getirmek hem de banyolarda duş kısmının dışında kalan alanları sudan korumak için tasarlanmış özel kabin sistemleri olarak karşımıza çıkar. Oval, kare, dikdörtgen ve iki duvar arası gibi birçok modelliyle her tür banyoda kolaylıkla kullanım imkanı sunarlar. Ancak duşakabinlerin de bazı nedenlerden dolayı arızalandığı bilinen bir gerçektir. Peki, en çok karşılaşılan duşakabin arızaları ve çözüm önerileri nelerdir bunların detaylarına bakalım.

Duşakabinler uzun yıllar kullanılabilecek banyo dekorasyonu ürünlerinden biridir. Ancak uzun süre ısı ve nemli havaya maruz kaldığı, temizleme işlemlerin dolayısıyla deterjan ve kimyasal maddelerle temas ettiği, kapılarının sıkça açılık kapanması gibi nedenlerden dolayı, çok kaliteli ürünler bile tercih edilmiş olsa yıllar içinde bazı arızalar verebilir. Bu duşakabin arızaları ve yapıdükkanım çözüm önerilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Duşakabin Su Sızdırma Problemi

Duşakabin sistemlerinde silikon kullanımından kaynaklı bazı arızalar meydana gelmektedir. Bu arızalar biri belki de en önemlisi, duşakabin montajı sırasında silikon çekilmesi gereken yerlere silikon çekilmemiş olması, yanlış çekilmesi ya da silikonun çok kalitesiz olmasıdır. Böyle bir problem yanlarda ve diplerde bulunan profil ile zemin ya da duvar arasından su sızmasına neden olmaktadır. Böyle bir problemle karşılaşıldığında; eğer hiç silikon çekilmemişse kaliteli bir silikon çekilerek bu durum ortadan kaldırılır. Eğer yanlış ve kalitesiz silikon çelikmişse bu silikonun sökülmesi ve bu alanın temizlenmesi gerekir. Yeni silikon çekmek için sökülmüş yerin altı tamamen kurutulmalıdır. Islak zeminlere çekilen silikonlar yapışma problemi yaratacağı için tekrar arıza verebilir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için silikon kuru ve temiz yüzeye sıkılmalıdır.

Silikonlardan kaynaklanan bir diğer problem ise, temizlik maddeleri, kimyasal maddeler veya herhangi başka bir nedenden dolayı silikonun eskimesi, aşınması veya kararma yapmasıdır. Kararma yapan silikonlar kireç çözücü, çamaşır suyu ya da cif gibi temizlik ürünleriyle temizlenebilir ve bu problem ortadan kaldırılabilir. Ancak eskime ve aşınma problemlerinin giderilmesi için silikonların yenilenmesi gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eski ve yıpranmış silikonların sökülmesi, sökülen yerlerin temizlenip kurutulması ve daha sonra da yeniden kaliteli bir silikon çekilmesi gerekir.

  • Duşakabin Cam Kırılması Ya Da Cam Çizilmesi Problemi

Duşakabin arızaları arasında kullanıcıların en çok karşılaştığı problemlerden biri de duşakabin camlarının kırılmasıdır. Duşakabin modelleri genellikle temperlenmiş yani güçlendirilmiş camlar kullanılmaktadır. Bu camlar yapısı itibarıyla çok güçlü ve dayanıklı camlardır. Ancak piyasada müşterilere temperli cam adı altında sahte ürünler satılmakta ve bunlar da en ufak darbelerde bile kolaylıkla kırılmaktadır. Uzun süre ısıya ve nemli havaya maruz kalma ya da herhangi bir darbeden dolayı kırılma probleminin önüne geçmek için duşakabin satın alırken camın orijinal temperlenmiş cam olmasına dikkat edilmelidir. Temperlenmiş camlarla birlikte özel üretim mika camlar da tercih edilebilir. Bu camlar da yapısı itibarıyla güçlü ve dayanıklı camlardır. Son olarak duşakabin camlarının çizilmemesine özen gösterilmelidir. Çizilen camlar ilerleyen zamanlarda kırılmalara yol açabilmektedir.

  • Duşakabin Kapı Arızaları

Özellikle sürgülü duşakabin kapılarının rulmanlarında yani bilyeli yataklarında ve profillerinde zaman zaman arızalar meydana gelebilmektedir. Bu da kapıların kapanmasını engeller ve su sızıntılarına neden olur. Bu arızaların nedeni ise kapıların hızlı veya sert açılıp kapanması ile profillerin iç kısımlarında biriken kirlerin sıkışmalara ve zorlanmalara neden olmasıdır. Bu arızaların ortadan kaldırılması için profillerin iç kısımlarının düzenli olarak temizlenmesi ve rulmanların yağlanması gerekir. Aynı zamanda kapıların sert açılıp kapatılmamasına da dikkat edilmelidir. Arızalanan rulmanlar için teknik servis çağrılabilir. Karşılaştığınız tüm duşakabin arızalarını Yapı Dükkanım önerileri ile çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

 

 


Güncelleme TarihiOluşturulma Tarihi: 04.03.2021
Güncelleme Tarihi: 01.01.1970
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
WhatsApp Destek Hattı
Kargo Takip Facebook Whatsapp footer