Note
Tick
loading gif

Duşakabin Altı Nasıl Sökülür?

Banyoların duş alma kısmını oluşturan ve dekoratif görüntüsünün tamamlayıcısı olan duşakabinlerin bazen su kaçırma, bazen tıkanma, bazen de yenileme gibi çeşitli nedenlerden dolayı sökülmesi gerektiğine şahit oluyoruz. Özellikle su kaçırma ve gider tıkanıklığı gibi nedenlerden dolayı duşakabinlerin altının sökülmesi gerekir. Peki, bu durumlarda duşakabin altı nasıl sökülür bunların detaylarına bakalım.

Duşakabinler kurulduğunda altının görülmesini engelleyen kapaklar vardır. Bu kapaklar kurulum esnasında birbirine geçmeli şekilde monte edilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz herhangi bir nedenden dolayı sökülmesi gerektiğinde de oldukça kolay sökülmektedir. Monte edilen duşakabin altı kapaklarını elle kendimize doğru çekerek çıkartabilir ve gidere ulaşabiliriz. Gerekli temizlik ve tamirat işlemlerinden sonra yine el yordamıyla yerine takabiliriz.

Duşakabin Sökümü Nasıl Yapılır?

Koku, gider tıkanıklığı, su kaçırma veya yenileme gibi nedenlerden dolayı duşakabin sökümü yapılacaksa birkaç farklı yol kullanılabilir. Bunlardan birincisi, belli bir tesisatçınız varsa ona söktürebilir veya duşakabini monte eden firmaya söktürebilirsiniz. Diğer yol ise kendi kendinize yapacağınız söküm işlemidir. Elde yapılacak söküm işlemi için önce duşakabin kapılarının sökülmesi gerekir. Kılavuzlara sabitlenerek silindir üzerinde hareket eden kapıların üst kısmında yer alan vidaları sökülür ve kaldırılarak kılavuzdan çıkartılır. Daha sonra cam ve plastik panellerin vidaları sökülerek çıkartılır. Ardından kenarlara yapışması için kullanılan silikonlar duvar bıçağı yardımıyla çıkartılır. Duşakabinin cam kısmı söküldükten sonra varsa duş teknesinin veya duş paletinin sökümüne geçilir. Bu işlemde oldukça kolaydır. Sızma ve koruma amaçlı kullanılan silikon veya benzeri madde bir kesici yordamıyla tekneden ayrıştırılır. Ardından duvarda kalan kısım da yine kesici madde yardımıyla kazınır ve söküm işlemi tamamlanmış olur.

Duşakabin Yenileme Nasıl Yapılır?

Duşakabin yenileme işlemi; banyonun görüntüsünden sıkılma, duşakabinin eskimesi veya tamirat gibi durumlardan dolayı yapılabilmektedir. Duşakabin yenileme için de yine bir kaç farklı yol vardır. Bunlardan ilki herhangi bir profesyonel ekip ya da firmadan yardım almak, diğeri ise kendi kendinize yenilemektir.

Kendiniz yenilemek isterseniz öncelikle duşakabin malzemeleri ve bunların mantolamasının yapılması için tornavida, matkap, hortumlar, su yalıtım bandı, köpük, silikon ve vida gibi malzemelerin tam olması gerekir.

Yeni bir duşakabin mantolanacaksa ilk olarak duş paleti veya duş teknesi kare kirişlere; kare kirişler de zemine sabitlenir. Sabitlenen tekneden su sızmaması için duvarla arası silikon ye benzeri maddeyle kapatılır. Ardından duşakabin camları, yuva görevi yapan ve duvara sabitlenen köşelere geçirilir. Son olarak da kapılar altta ve üst kısımda yer alan yuvalara oturtularak silindir üzerinde açılıp kapanması sağlanır. Bu işlemlerin ardından yenileme işlemi tamamlanmış olur.

Duşakabin Çeşitleri Nelerdir?

Banyolara hoş bir görüntü kazandırmak, duş alma kısmını diğer alanlardan ayırmak ve hijyen acısından temiz bir ortam oluşturmak için duşakabinler tercih edilmektedir. İster oval ister kare isterse dikdörtgen olsun tüm duşakabin çeşitlerini en uygun fiyat aralığında Yapı Dükkanım’da bulabilir ve ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Üstelik kolay kurulum ve 7/24 hizmet güvencesiyle. 

Güncelleme TarihiOluşturulma Tarihi: 02.01.2021
Güncelleme Tarihi: 02.01.2021
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
WhatsApp Destek Hattı
Kargo Takip Facebook Whatsapp footer