Note
Tick
loading gif

Duşakabin Camı Patlaması Neden Olur?

Duşakabinler, evlerin en önemli ve en özel bölümlerinden olan banyoları hem farklı tasarımlarıyla ilgi çekici alanlar haline getiren hem de banyo zeminine su sıçramalarını engelleyerek duş almanızı sağlayan çok kullanışlı ürünlerdir. Banyonun kuru kalması temizlik ve hijyen açısından da oldukça önemidir. Büyük alanlara ihtiyaç duymadan suyu içerisine hapsederek banyo zemininin ıslanmasını engelleyen duşakabinler, kolay temizlenebilen yapısıyla da banyoların vazgeçilmez dekoratif ürünleri haline gelmişlerdir. Özelliklerine, kullanım alanlarına ve cam seçeneklerine göre birçok çeşidi ve modeli vardır.

Duşakabin çeşitlerini; kare, dikdörtgen, oval, iki duvar arası ve köşe duşakabinler olarak sınıflandırırken, duşakabin modellerini; tekneli, teknesiz, küvetli, düz zeminli, sürgülü kapılı, menteşe kapılı, temperli camlı, mika camlı, desenli camlı, renkli camlı gibi modellerde sınıflandırabiliriz. Banyonuza uygun tüm duşakabin modellerini Yapıdükkanımarşivinden seçebilir ve banyonuza istediğiniz şıklığı katabilirsiniz.

Duşakabin seçimi yaparken güvenlik açısından bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle duşakabin camlarının kaliteli ve sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde camlarda kırılma veya patlamalar meydana gelebilir. Her ne kadar duşakabinlerde kullanılan camların kırılması hayati tehlike oluşturmasa da hem yapılan masrafların hem de küçük yaralanmaların önüne geçilmiş olur. Peki, duşakabin cam patlaması veya kırılması neden olur. Hangi durumlarda duşakabin camları patlar gelin hep birlikte bunların sebeplerine bakalım.

Duşakabinlerde genellikle iki tür cam kullanılır. Bunlardan biri temperli cam, diğeri ise pleksi glass olarak da bilinen mika camlardır. Her iki cam çeşidi de farklı yapıdadır ve kırılmaları da farklı sebeplere bağlıdır.

Mika camlar, esnek bir yapıya sahip oldukları için kırılması kolay olmaz. Ancak sert darbeler ve eğip bükme durumlarında elbette kırılabilirler. Bununla birlikte sert sivri cisim çarmalarında da kırılabilirler. Yalnız kırıldıkları zaman herhangi bir yaralayıcı etkileri yoktur. Bu sebeple güvenlik açısından sıkıntı oluşturmazlar.

Temperli camlar, 600 ile 700 santigrat derecede temperleme işlemlerinden geçirilerek üretilirler. Ham camlar öncelikle duşakabin ölçülerine göre kesilir ve 700 derece sıcaklıktaki temperleme fırınlarının içerisine konulur. Burada 3 dakika bekletildikten sonra fırından çıkarılarak ani bir soğuk hava üflenerek camın temperleme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bu işlemden sonra camlar diğer camlara göre en az 5 kat daha fazla dayanıklı hale gelir. Temperli camların kalınlığı 4 mm, 5 mm, 6 mm ve 8 mm gibi seçeneklerde üretilebilmektedir. Bu camlar kolay kırılmamakla birlikte olası kırılma durumuna karşı da hayati bir tehlike oluşturmazlar. Çünkü kırıldıkları zaman buz misali 3 – 4 mm gibi çok küçük parçacıklara ayrılır ve insana hayati bir zarar vermezler. Ancak çok küçük yaralanmalara sebebiyet verebilirler. Peki, bu camların patlaması veya kırılması neden olur.

Temperli cam patlamasının nedenlerinden biri, camların 700 derece sıcaklıkta temperlenmemiş olmasından kaynaklanabilir. Örneğin, 700 derece sıcaklıkta temperlenmesi gereken camın 600 derece sıcaklıkta veya 800 derece sıcaklıkta temperlenmesi camın kendiliğinden patlamasına neden olabilir.

Bu camların bir diğer patlama nedeni ise köşelerinden darbe almasıdır. En kalınından en incesine kadar camın köşe noktasından alınan darbe sonucu patlayabilmektedir.

Gönyesiz duşakabin montajlamalarında camı dengeye oturmak için yapılan kasma hareketlerinde patlayabilir.

Duş veya temizlik sırasında set cisimlerin cama şiddetli çarpması durumunda cam patlaması meydana gelebilir. Örneğin, temizlik kovasının metal parçalarının cama şiddetle çarpması gibi durumlarda patlama meydana gelebilir.

Ani veya sürekli noktasal darbeler, yüksek basınç, ani sıcaklık değişimleri, mekanik zorlamalar, sivri uçlu ev eşyalarının şiddetli çarpması gibi durumlarda da cam patlaması veya kırılması meydana gelebilir. Buradaki en önemli husus, camın kırılma durumunda kişiye önemli bir zarar vermemesidir.

Evinizin en özel yeri olan banyolarınıza şık tasarımlı ve sağlam cam seçenekli duşakabin modellerini yapıdükkanım.comüzerinden sipariş verebilirsiniz.
Güncelleme TarihiOluşturulma Tarihi: 22.04.2021
Güncelleme Tarihi: 01.01.1970
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
WhatsApp Destek Hattı
Kargo Takip Facebook Whatsapp footer