Note
Tick
loading gif

Temperli Cam Nedir?


Duşakabin sistemlerinde en çok merak edilen unsurların başında duşakabin camları gelmektedir. Duşakabin camı denince temperli cam akla gelir. Peki, temperli cam nedir, diğer camlardan farkı nedir, temperli cam başka yerlerde kullanılır mı detaylarına detaylarına bakalım.

Güçlendirilmiş ya da güvenli cam olarak da bilinen Temperli cam, diğer normal camlara göre daha dayanıklı ve kırılmalara karşı daha güvenlidir. Kırıldığında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılarak yaralanmaların önüne geçen bir yapıya sahiptir. Temperli camlar eşit kalınlığa sahip diğer normal camlara göre en az 5 kat saha sağlamdır. Bu nedenle kırılma olasılığı çok düşüktür. Ayrıca diğer camlara göre ısıya da oldukça dayanıklıdır.

Temperli Cam Nasıl Üretilir?

Temperli cam üretimi, temperleme işlemi ile üretilmektedir. Camlar 600 ile 700 santigerat derece arasındaki sıcaklıklara getirilip aniden hava ile soğutulması ile gerçekleştirilir. Sıcaklığın azalmasıyla birlikte camın yüzeyinde basınç ve iç kısmında çekme gerilmeleri meydana gelir. Bu da camın sertleşmesini sağlar. Camlar iki amaç için temperlenmektedir. Bunlardan birincisi, camın yüzeyini güçlendirerek gelebilecek her türlü darbelere karşı dayanıklılığını artırmak. İkincisi ise, camın herhangi bir sebeple kırılması durumunda uzun ve kesici olmayan küçük parçalar haline gelmesini sağlamak. Bu sayede cam kırıkları insan bedeni üzerinde kalıcı ve derin yaralar bırakamayacak ve hayati bir riske sebebiyet vermeyecektir.

Temperli Cam Kendi Kendine Kırılabilir Mi?

Normal şartlarda temperli camlar kolay kolay kırılmamaktadır. Ancak belli başlı bazı nedenlerden dolayı temperli cam kırılması da meydana gelebilmektedir. Örneğin ani sıcaklık değişimi, yüksek basınç, sürekli noktasal darbeler, fiziksel zorlamalar, şiddetli çarpmalar gibi nedenlerden dolayı kırılabilmektedir. Bununla birlikte binaların deprem gibi nedenlerle esnemesi veya yüksek oranda soğuk ve sıcak hava değişimleri gibi nedenlerden dolayı da kırılabilmektedir. Ancak burada önemli olan husus, camın kırılması durumunda kullanıcıya ciddi zarar vermemesi ve çok küçük sayılabilecek hasarlarla olayın atlatılabilmesidir.

Temperli Camlar Nerelerde Kullanılır?

Temperli camlar, duşakabinlerin yanı sıra aşağıdaki sektörlerde de kullanılmaktadır.

  • Cam balkon ünitelerinde,
  • Cam mobilyalarda,
  • Buzdolabı ve fırın camlarında,
  • Ofis ve iş yerlerinde,
  • Otobüs duraklarında,
  • Reklam panolarında,
  • Binaların dış cephelerinde,
  • Masa ve sehpa gibi mobilya ürünlerinde,
  • Cam korkuluklar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Temperli Cam Fiyatları

Temperli cam fiyatları, pek çok nedene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Temperli camın modeline, kalınlığına, boyutuna, rengine ve firmaya göre fiyatlar belirlenmektedir. Temperli Cam Duşakabin fiyatları, temperli cam fiyatları, kırık temperli cam değişimi fiyatları gibi tüm bilgileri Yapı Dükkanım’dan öğrenebilir ve fiyat alabilirsiniz.Yapıdükkanım.com olarak, başka temperli cam duşakabinler olmak üzere her türlü duşakabin ihtiyacınız için bir telefon uzağınızdayız.

 

Güncelleme TarihiOluşturulma Tarihi: 02.01.2021
Güncelleme Tarihi: 01.01.1970
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
WhatsApp Destek Hattı
Kargo Takip Facebook Whatsapp footer