Note
Tick
loading gif

Duşakabinler En Doğru Şekilde Nasıl Temizlenir?

Sağlığımız için dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri temizlik ve hijyendir. El temizliğinden vücut temizliğine, çevre temizliğinden ev temizliğine kadar her alanın tertemiz olması gerekir. Ev içerisinde temiz tutulması gereken yerlerin başında ise tuvalet ve banyo temizlikleri gelmektedir. Çünkü en çok mikrop barındıran alanlar bu alanlardır.

İş yorgunluğu, stres ve günlük hayat koşturmacası gibi pek çok sebebe bağlı olarak kendimizi yorgun ve halsiz hissedebiliriz. Bu halsizliği atlatmanın en etkili yolu da duş alıp rahatlamaktır. Her gün ya da sık sık duş alınan ortamın temizliği de fazlasıyla önem taşır. Banyoların çoğu kez havadar olmaması, sıcak su kullanımından dolayı sürekli nemli olması gibi nedenlere bağlı olarak duşakabinlerde meydana gelen kir ve kireçlenmeler sağlığımız için tehlike oluşturmaya başlamıştır. Peki, bu tehlikelere karşı duşakabinler en doğru şekilde nasıl temizlenir ve temizlik açısından pratik çözümler nelerdir hep birlikte buna bakalım.

Duşakabin temizliği için farklı ve pratik çözümler vardır. Bunlar; kireç çözücü, çamaşır suyu ve yüzey temizleyici gibi çeşitli kimyasal maddeler olabileceği gibi doğal ürünlerle hazırlanmış karışımlar da olabilir. 

Kireç çözücü ve çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerle yapılacak temizliklerde bu ürünler ya tek tek sprey yoluyla temizlenecek alanlara sıkılacak ya da bir karışım olarak hazırlanacak ve yine temizlenecek alana sıkılacak. Sıkıldıktan sonra kir ve kireçlerin erimesi için belirli bir süre beklenir. Ardından bir fırça yardımı ile fırçalanarak bol su ile durulanır. Bu yöntem etkili bir temizleme yöntemidir ve duşakabinler mikroplardan arındırılmış olur. Ancak kimyasal maddeler sağlığa zarar verdiği için doğal ürünlerle hazırlanmış karışımlarla yapılan temizlik de oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Doğal yollarla yapılacak duşakabin temizliği için de bazı karışımların hazırlanması gerekir. Bu karışımları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Sirke İle Temizlik

Özellikle cam ve plastik maddelerden oluşan duşakabinler için en büyük sorun inatçı su lekeleri ve kireçlenmelerdir. Güçlü antiseptik gıda ürünlerinden olan sirke, su lekeleri ve kireçlenmelerin temizlenmesinde etkili bir temizlik maddesi olarak kullanılır. Önce sprey şişe içerisine dökülen sirke temizlenecek alanlara sıkılarak bir süre beklenir. Daha sonra bir sünger yardımıyla ovularak temizlenir ve bol su ile durulanır.

  • Karbonat ve Sirke İle Temizlik

Duşakabin temizliğinde tek başına kullanılabilen sirke, karbonat ile karıştırıldığında daha güçlü bir temizlik maddesine dönüşmektedir. Küçük bir kap içerisine bir fincan karbonat konur ve üzerine bir miktar sirke eklenir. Karışım diş macunu kıvamına getirilir. Daha sonra kirli ve pis alanlara bir sünger yardımıyla sürülerek 15 dakika beklenir. Ardından bol suyla yıkanıp durulanan duşakabin pırıl pırıl hale gelir.

  • Su ve Tuz Birleşimi İle Temizlik

Uzun süre nemli ve sıcak ortama maruz kalan duşakabinler, zamanla bakteri üretmeye başlarlar. Bu durum da insan sağlığını tehlikeye sokmaya başlar. Buna karşı su ve tuzla bir karışım hazırlanır. Bir kap içerisine biraz su konur ve bol tuzlu bir karışım hazırlanır. Hazırlanan karışım kirli ve lekeli alana iyice sürülür. Daha sonra su ile temizlenerek durulanır.  

  • Diş Macunu İle Temizlik

Mikroplara karşı en etkili temizlik ürünlerinden biri de diş macunlarıdır. Diş macunları sayesinde inatçı lekeler uzun vadede yüzeylerden uzaklaştırılır ve tertemiz bir duşakabine sahip olunabilir. Diş macunu ile temizlik için öncelikle jel olmayan beyaz diş macunu bir bez ya da havlu dökülür ve kirli ortama dairesel hareketlerle sürülür. Ayrıca bezin girmeyeceği alanlara diş fırçası yardımıyla sürülebilir. İyice ovulduktan sonra bol su ile yıkanarak durulanır. Lekeli ve kirlenmiş duşakabinlerinizi Yapıdükkanım doğru temizlik önerileri ile temizleyerek pırıl pırıl hale getirebilir ve banyonuzda gönül rahatlığıyla güzel vakitler geçirebilirsiniz.


Güncelleme TarihiOluşturulma Tarihi: 05.03.2021
Güncelleme Tarihi: 01.01.1970
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
WhatsApp Destek Hattı
Kargo Takip Facebook Whatsapp footer