Note
Tick
loading gif

Jakuzi Montajı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jakuziler; ev banyolarda, spa merkezlerinde, lüks otellerde ve lüks konaklama tesislerinde kullanılan banyo ürünleri içerisinde yer alır. İlk zamanlar daha çok lüks otellerde ve spa merkezlerinde kullanılan bu ürün insanların ekonomik gelişmelerine bağlı olarak artık ev banyoları ve yatak odası banyolarında da yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yalnız bu ürünlerin kurulacağı banyoların boyutlarının diğer duş ürünlerinin yerleştirildiği banyo alanlarına göre daha büyük olması gerekmektedir.

İş yorgunluğundan kurtulmak, günlük yaşamın stresini atmak, rahatlamak, dinlenmek ve kendini sağlıklı hissetmek için kullanılan jakuzilerin yapılarına, şekillerine ve özelliklerine göre birçok modeli vardır. Bunlar şekillerine göre; oval jakuziler,dikdörtgen jakuziler, kare jakuziler ve düz jakuziler olarak karşımıza çıkarken, özelliklerine göre; çift kişilik jakuziler, termostatlı jakuziler, LED’li jakuziler ve kovboy jakuziler olarak karşımıza çıkar. Ayrıca renklerine göre de beyaz jakuzi, siyak jakuzi ve gri jakuzi modellerini de görmek mümkündür. Bu modeller arasından hangisinin seçileceği tamamen jakuzinin kurulacağı alana ve kişilerin bireysel tercihlerine kalmıştır. Ancak jakuzi seçimi kadar montajı da oldukça önemlidir. Siz de satın aldığını jakuzilerinizi nasıl montajlayacağınızı düşünüyorsanız Yapı Dükkanım kurulum tarifini takip edebilirsiniz. Peki jakuzi montajı nasıl yapılır ve montaj yapılırken nelere dikkat edilir şimdi bunların detaylarına bakalım.

  

Jakuzi Montajı Nasıl Yapılır?

Hayalinizdeki jakuziyi banyonuza kurmak için öncelikle banyonun neresine kurulacağının iyi hesaplanması gerekir. Bununla birlikte banyo alanı çok geniş değilse küçük boyutlu jakuziler tercih edilmelidir. Çünkü banyolara jakuzi ile birlikte dolap ve makine gibi başka eşyalar da konulmaktadır. Banyoya göre jakuzi seçimi yaptıktan sonra su giderinin yeri ve jakuziye nereden su bağlanacağı belirlenmelidir. Tabi bunlara geçmeden önce duvarların ve zeminin tam dik ve tam düz olması gerekmektedir. Bunlara da özellikle dikkat edilmelidir. Jakuzi montajı için gerekli olan ölçümler yapılıp, su giriş ve çıkış yerleri ayarlandıktan sonra zemin de hazır hale getirildiyse seçilen jakuzinin kurulması oldukça kolay olacaktır.

Kurulum için tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra jakuzi küveti yetine oturtulur. Eğer duvara dayanmışsa ve kenarlarında boşluklar kalmışsa hemen buralar silikonlarla doldurulmalıdır. Bununla birlikte kenar açıklıkları silikonla kapanmayacak genişlikteyse aralıkların kapatılmasında kenar çıtası kullanılabilir. Ancak çıta çekme işi çok fazla tavsiye edilmemekte. Çünkü bu çıtalar zaman kirlenerek sararabilmektedir. Bu da sağlık açısından problemlere yol açabilmektedir.

 

Jakuzi Kurulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir banyoya jakuzi kurarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Öncelikle jakuziye eklenecek su ve jakuziden tahliye edilecek suyun küvetin boyunu aşmaması gerekir. Bataryaya sahip olan jakuzilerin alt kısmında yer alan bataryanın geldiği noktaya konulması gerekir.

Konutlarda kurulan jakuzilerin boyları ortalama 60 cm yüksekliğindedir. Sıcak veya temiz su çıkışlarının da yerden yüksekliği en çok 30 cm yüksekliğe konulması gerekmektedir.

Jakuzilerin kirli suyu tahliyesi için konulan vanaların jakuzinin altında ve orta kısmında yer alması gerekir.

Jakuzilerin kurulacağı su tazyiki de önemlidir. Özellikle yüksek katlı binalarda su sorunu yaşanabiliyor. Yeterince tazyikli olmayan su sistemi jakuzileri çalıştırmayabilir. Buna da dikkat edilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri ise elektrik sisteminin tam olarak güvenli olmasını sağlamaktır. Bu kapsamda elektrik sisteminin güvenli olmasını sağlamak için jakuziye giden elektrik devrelerinin topraklanması gerekir.

Özetle jakuzilerin ağır malzemelerden yapıldığını düşünürsek, kurulum öncesinde gerekli ölçümler yapılmalı, jakuzinin kurulacağı yer tam olarak belirlenmeli, su giriş ve çıkışlarının yeri ayarlanmalı ve elektrik sistemleri hazır hale getirilmelidir. Jakuzi banyoya getirildiğinde direkt yerine yerleştirilmeli ve gerekli aksamlar bağlanarak montajlama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Siz de banyolarınıza şıklık katacak jakuzilerinizi isterseniz kendiniz montajlayabilir isterseniz de yapıdükkanım.comüzerinden anlaşmalı servis ekiplerinden yararlanabilirsiniz.


Güncelleme TarihiOluşturulma Tarihi: 23.04.2021
Güncelleme Tarihi: 23.04.2021
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
WhatsApp Destek Hattı
Kargo Takip Facebook Whatsapp footer