Note
Tick
loading gif

Jakuzi Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Evlerin mutfağından tutun da odalarından tuvalet ve banyolarına kadar işimizi kolaylaştıran ve bize fayda sağlayan elektronik veya elektronik olmayan birçok ürün kullanırız. Ancak bu ürünlerin bize ilk günkü gibi fayda sağlayabilmesi, işimizi eksiksiz görebilmesi ve arızalanmaması için temizlik ve bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Aksi halde beklediğimiz performansı alamayız ve arızalanmalarına bile sebep olabiliriz. Bu da hem işimizi hem maddi hem de manevi olarak zor duruma sokacaktır. Düzenli olarak bakımının ve temizliğinin yapılması gereken ürünlerden biri de jakuzilerdir.

Jakuzi,basınçlı su fışkırtma fonksiyonu sayesinde masaj yapma özelliği olan ve bu özelliği sayesinde vücudu rahatlatan bir nevi hidroterapi aracıdır diyebiliriz. İçerisinde bulunan sıcak suyu, motoru ve basınçlı su püskürten jetleri ile kullanıcısına konforlu bir küvet banyosu sunarken, aynı zamanda bölgesel masaj uygulaması ile insan vücuduna eşsiz bir rahatlama imkanı sunar. Yani bu ürün hem banyo yapan bireyin temizlik ihtiyacını karşılar hem de vücudun tüm bölgelerine masaj yaparak rahatlamasını sağlar. Lüks banyo ürünleri arasında yer alan jakuziler, insanların ekonomik şartlarındaki gelişmelere bağlı olarak son dönemlerde oldukça tercih edilmeye başlamıştır. Sadece lüks otellerde ve spa merkezlerinde kullanılan bir ürün olmaktan çıkmış ve artık evlerin banyolarına ve yatak odalarına kadar girmiştir. Ancak bu ürünlerin hem insan sağlığı açısından hem de ürünün arızalanmaması açısından düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Jakuzi temizliği, diğer duş ürünleri temizliğinden oldukça farklıdır. Çünkü diğer ürünlere göre birçok aksamı vardır. Bunlar; jetleri, su boruları ve motorları gibi aksamlardır. Bu aksamlar diğer banyo ürünlerinde bulunmamaktadır. İşte jakuzilerde de bakımı ve temizliğinin yapılması gereken en önemli bölümleri; küveti, jetleri, motoru ve su borularıdır. Uzun süre kullanılan jakuzilerin küvetlerinde sararmalar ve kirler meydana gelirken, su boruları ve jetlerinde de köpük ve sabun atıklarına bağlı olarak kir ve kireçlenmeler meydana gelmektedir. Bu kir ve bakteriler bazen gözle görülmesede jakuzilerin her çalışmasında duş alınan suya karışırlar. Bu da insan sağlığını tehlikeye düşürür. Ayrıca uzun süre temizlenmeyen jet ve motorlarda arızalar, su borularında da tıkanmalar meydana gelmektedir. Banyolarınızda bulunan jakuzilerinizin temizliğini Yapı Dükkanım çözüm önerileriyle yapabilir ve ürününüzü sağlıkla kullanabilirsiniz.

Peki, jakuzi küveti, su boruları ve jet motorları nasıl temizlenir şimdi bunların detaylarına bakalım.

 

Jakuzi Küveti Temizliği

Jakuzilerin temizlenmesi gereken en önemli bölümlerinden birisi küvetleridir. Ancak küvet temizliğine başlamadan önce jakuzinin kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Ardından temizliğe geçilebilir. Temizlik için kimyasal temizlik ürünleri kullanılabileceği gibi doğal ürünler de kullanılabilir. Doğal ürünlerle temizlenecekse karbonat ve sirke suyundan bir karışım elde edilir ve yumuşar bir bez yordamıyla güzelce silinerek durulanır. Çamaşır suyu gibi kimyasallar kullanılacaksa öncelikle bu ürünler küvete dökülür bir süre beklenir ve yine yumuşak bir bez ya da fırça yoluyla silinerek bol su ile durulanır.

 

Jet Motorları Ve Su Borularının Temizliği

Küvet temizliğinin ardında jet motorlarının ve su borularının temizliğine geçilebilir. Eğer jakuzinin jet motorları çıkartılabiliyorsa çıkartılmalı ve önceden hazırlanmış limon tuzu, sirke ve karbonat karışımının içine bırakılır. Jetler bu karışımın içerisinde en az 20 dakika bekletilerek kirlerinin ve kireçlerinin çözülmesi beklenir. Bu süre içerisinde kir ve kireçlenmelerden arınan jetler bol su ile durulanır ve temizliği tamamlanmış olur.

Jetlerin temizliğinden sonra su borularının temizliğine geçilir. Su borularının temizliği için jakuzi küveti, su borularının hizasına kadar suyla doldurulur. Bu suyun içerisine yine jetlerde olduğu gibi limon tuzu, karbonat ve beyaz sirke suyundan elde edilen karışım eklenir. Ardından jakuzi çalıştırılarak bu su karışımının tüm borulardan geçmesi sağlanır. Bu işlem de ortalama 3 – 4 dakika kadar devam ettirilmelidir.

Bu şekilde küvetin, jet motorlarının ve su borularının temizlenmesinin ardından küvet içerisinde bulunan su, boşatma düğmesine basılarak dışarı atılır. Bu pis su atıldıktan sonra herhangi bir deterjan veya köpük kalmayana kadar temiz su doldurularak jakuzi tekrar çalıştırılır. Bu işlem birkaç kez tekrarlanır ve jakuzi tamamen temiz hale gelmiş olur. Siz de jakuzi temizliğiniz için etkin çözümlerden yararlanmak isterseniz yapıdükkanım.com temizlik önerilerini takip edebilirsiniz.


Güncelleme TarihiOluşturulma Tarihi: 23.04.2021
Güncelleme Tarihi: 01.01.1970
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
WhatsApp Destek Hattı
Kargo Takip Facebook Whatsapp footer